Novinky v Techmania Science Center

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Plzni pro děti (a jejich tatínky), je bezpochyby plzeňské science centrum Techmania. Experimentální stanice, která zabaví celou rodinu i školní třídu za každého počasí, láká na vědecké show, hlavolamy, stovky interaktivních exponátů i na unikátní 3D planetárium. Co nového si pro vás připravila?

Noční léto v Techmanii

Letní měsíce přímo vybízí k polehávání u vody, a tak do Techmanie můžete vyrazit třeba rovnou z koupání. V srpnu Techmania chystá dva večerní termíny, kdy se od 18 do 23 hodin můžete vypravit na bohatý program. Čekat vás tu bude vědecký busking pod širým nebem, pozorování noční oblohy nebo lovení pokladů. Využijte dlouhých letních večerů a nenechte si ujít pořádnou dávku zábavy.

Nová expozice Když lidské oko nestačí

Nejnovější expozice, kterou Techmanie otevřela v červnu, nese název Když lidské oko nestačí. Vzešla ze spolupráce výzkumného centra NTZ Západočeské univerzity, složky integrovaného záchranného systému a dalších partnerů, kteří reagovali na situaci spojenou s pandemií COVID-19. Expozice se věnuje nejmodernějšímu měření teplot osob i využití termokamer jako nástrojů pro včasné varování a monitorování průběhu epidemie. Dozvíte se tu také něco o infračerveném záření, které vyzařuje i obyčejná kostka ledu! Infračervené záření vidí termokamery, díky nimž příslušníci integrovaného záchranného systému ke svému zraku získávají další smysl a můžou tak lépe zachraňovat lidské životy. Přijďte si i vy natrénovat laickou resuscitaci a sledujte, co se děje mezi vytočením linky 155 a příjezdem záchranářů do Techmanie.

Expozice Člověk a zvíře a Vodní svět

Mezi další stálé expozice patří i Člověk a zvíře, kde si lze porovnat dynamiku svého oka s orlím zrakem, vyzkoušet frekvenci svého sluchu v porovnání s delfíny či netopýry, seznámit se s rozdílem mezi orientačními schopnostmi nártouna a sebe sama. Za návštěvu stojí i expozice Vodní svět, kde se dozvíte více o fungování koloběhu vody, od vzniku srážek a podzemní vody přes její další cestu až do moře. Zajímáte o historii filmů, výrobu triků nebo byste rádi pochopili detaily filmové tvorby? Tak se neváhejte vydat do části Filmohraní, která přímo vybízí k hraní.

Moderní 3D planetárium

Pokud vám při návštěvě Techmanie zbyde čas, můžete se podívat do moderního 3D planetária. Druhé takové v Česku nenajdete! Jeho projekční sál nabízí zajímavé dvoj- a trojrozměrné projekce na kulovou plochu. V aktuální nabídce najdete třeba dobrodružný animovaný film 3-2-1 START! Snímek o malém křečkovi Elonovi, který je vědec a žije na skládce, je plný napětí a vynalézavosti. Doporučit můžeme i film Se zvířátky o vesmíru, příběh čtyř kamarádů, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Ujít byste neměli nechat ani komentovanou projekci oblohy, kde se dozvíte, jak se jednoduše zorientovat v přírodě jen pomocí hvězd. Spoustu zajímavého se dozvíte nejen během sledování filmů, ale i díky interaktivním exponátům. Prozradí více o fázích Měsíce, sluneční soustavě nebo o složení Slunce.

Sdílet

facebooktwittergoogle+

Vytisknout