Vydejte se do pohádek v okolí Plzně

Možná se při sledování pohádek soustředíte spíš na prince, princezny a půl království než na malebné scenérie. Nebo naopak čekáte na závěrečné titulky, abyste si zapsali, kam vyrazit na výlet a zažít tu svoji pohádku? Na Plzeňsku se nachází spousta krásných „lokací“, které jsou velmi fotogenické a filmaři hojně využívané, a my vám rádi prozradíme, kam vyrazit za kulisami z té vaší oblíbené. Krásy našeho kraje zkrátka máme v hledáčku!

  • Tři oříšky pro Popelku

Nejoblíbenější česká pohádka, která patří ke Štědrému dni (nejen v Česku) jako kapr se salátem, představuje tak oblíbenou klasiku, že pravděpodobně všichni víme, že se natáčela na hradě Švihov. A možná se tam právě z obdivu k Popelce někteří z nás také vypravili. Napadlo vás ale někdy, že ve filmová Popelka nežila na statku, ale na hradě? Konkrétně na gotickém vodním hradě Švihov od stavitele Benedikta Rejta, který leží v srdci stejnojmenného západočeského města mezi Plzní a Klatovy. Na Švihově můžete navštívit nenáročnou Popelčinu pohádkovou stezku, která začíná před hradem. Vede přibližně 3 km do obce Mezihoří a na informačních tabulích seznamuje návštěvníky s místy, kde probíhalo natáčení. Jedním z nich je i divákům dobře známý německý zámek Moritzburg, na kterém se od roku 2009 každoročně pořádá tematická výstava.

  • Princezna ze mlejna 2

„Pohádkový“ režisér Zdeněk Troška v roce 1994 natočil úspěšnou pohádku Princezna ze mlejna, ve které se v jedné z hlavních rolí objevila Andrea Černá, pozdější stálice činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni. Ta ve filmu ztvárnila postavu mlynářovy dcery Elišky, která se zamiluje do chasníka Jindřicha. Že jejich láska hory i doly přenáší, jsme se mohli přesvědčit v pokračování z roku 2000, kde se objevil i industriální skvost z našeho západočeského revíru. Pro filmování Princezny ze mlejna 2 se totiž štáb vypravil do Západních Čech, aby zde natočil lokalitu, která by zastoupila nákladné exotické natáčení. Výběr padl na vizuálně opravdu zajímavý kaolinový důl u Kaznějova. Nedaleko Plzně tak došlo k filmové bitvě proti turecké armádě. Jindřich měl z pekla štěstí a bitvu přežil. Třetího dílu jsme se nedočkali, další Troškovy pohádky natáčené v Plzeňském kraji ale ano! dok

  • Zakleté pírko

Na Plzeňsku Zdeněk Troška natočil i svoji nejnovější pohádku Zakleté pírko, která se na počátku léta 2019 natáčela v okolí Žihle a také na zámku v Manětíně. V lesích poblíž Žihle vznikal úvodní záběr, kdy se vodník Mánek v podání Lukáše Pavláska u Petrova rybníka loučí s hlavní hrdinkou Aninkou. Ještě donedávna se v oblasti nedaleko Žihle objevovala nejen filmařská technika, ale těžila se tu i žula. Hon na žulu zde přežily dva obrovské balvany, dnes známé jako Dědek a Bába, které jsou součástí Přírodního parku Horní Střela. Ještě o něco zajímavější lokací je za nás kostel sv. Jiří v Lukové na Manětínsku. Tam Troška natočil vnitřek jeskyně, kde Aninka našla srdce zlé princezny Ebénie, hlídané zástupem duchů na Smrtelné hoře. A zástup duchů filmaři nijak aranžovat nemuseli. Ti jsou součástí opuštěného kostela v Lukové, který je památkově chráněný a patří mezi 10 nejstrašidelnějších na světě. O to se zasloužil Jakub Hadrava, student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, jenž do kostelních lavic umístil dvaatřicet sádrových soch duchů odsunutých Němců. „Kostel duchů“ je z toho důvodu hojně navštěvovaný fotografy z celého světa.

  • Čertí brko

Novodobá pohádka Marka Najbrta Čertí brko navazuje na tradici českých filmových pohádek s vtipnými čerty, se kterými je zábava a žerty. V peklo se pro potřeby natáčení pohádky proměnil kaolinový důl v Nevřeni, který je situován cca 14 kilometrů severně od Nýřan. A je třeba zmínit, že natáčení dolu opravdu prospělo. Právě díky filmařům je tato opravdu neuvěřitelně zajímavá a cenná industriální památka přístupná veřejnosti a pro návštěvu dolu není potřeba výraznějšího technického či fyzického vybavení. Místo původní betonové roury, která sloužila jako vstup do dolu, totiž filmaři zbudovali nový, daleko propracovavenější vjezd. Důl v Nevřeni rozhodně doporučujeme navštívit, a to nejen proto, že jeho chodby působí dojmem skutečné pekelné nekonečnosti. Důl se nachází 26 metrů pod zemským povrchem a patří k opravdu jedinečným pokladům Plzeňského kraje. V jeho těsné blízkosti najdete Centrum Caolinum Nevřeň, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu.

  • Šťastný smolař

Štáb štědrovečerní pohádky České televize Šťastný smolař měl to štěstí, že natáčel na opravdu výjimečném místě, a to na Vodním hamru v Dobřívě. Tahle unikátní technická památka nedaleko Rokycan nemá obdoby nejen u nás, ale ani v celé střední Evropě. Dobřívský vodní hamr z přelomu 19. a 20. století se totiž zachoval ve funkčním stavu. Tuto lokaci v roce 2012 využil režisér Jiří Strach, který na Plzeňsko situoval děj své už druhé pohádkové komedie, na které se podíleli Ivan Trojan, Jiří Dvořák a Oldřich Navrátil. Na vodním hamru se natáčela úvodní scéna, ve které představitelé hlavních hrdinů Filip Cíl s Ondřejem Trojanem pozorují kováře Tomáše Töpfera (zubaře hrál jako doktor Král už v seriálu Život na zámku), jak trhá zuby nervóznímu truhláři Radkovi Holubovi, který ke kováři vlastně kvůli trhání zubů nepřišel. Měl ale možnost vidět cenné kovářské vybavení, takže to za ty nepříjemnosti asi stálo.

 

Po stopách Popelky na Švihov

Výlet za Radoušem na hrad Radyně

Sdílet

facebooktwittergoogle+

Vytisknout