Program akcí

AKCE ŘÍJEN 2022

Kam vyrazit v říjnu v Plzni s dětmi? Pokud si jako cíl rodinného výletu vyberete západočeskou metropoli, určitě budete mít, jak se zabavit!

Noc vědců (30. září)

Noc vědců je akce oživující v jeden večer několik vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Během ní proplouváte laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdete do hloubky aktuálního téma, které letos nese název Všemi smysly. Setkejte se s vědci v přízemí technických fakult Západočeské univerzity od 18 do 22 hodin nebo v plzeňské Hvězdárně. Vědu se naučíte milovat.

Posviť si na budoucnost (7. – 8. října)

Festival středních škol Plzeňského kraje Posviť si na budoucnost míří letos pošesté do areálu DEPO2015. Za cíl si klade pomáhat žákům 9. tříd základních škol s volbou jejich další vzdělávací cesty. Před samotnou akcí se doporučuje na stránkách posvitsinabudoucnost.cz prozkoumat profily vystavujících středních škol a připravit se s pomocí Festivalové karty, která slouží zároveň jako pracovní list. Na webu najdete také metodiky pro pedagogy a pro rodiče s doporučeními, jak mladé lidi v jejich rozhodování co nejlépe podpořit.

Podzim v plzeňské ZOO (8. – 9. října)

Dlouho jste nenavštívili plzeňskou zoo? Výborně, protože kde jinde si užijete hravý podzim než právě tam. Druhý říjnový víkend nabídne Zvířecí sobotu s velkým srazem plyšových zvířátek a den hospodářských zvířat na statku Lüftnerka. Na statku vás budou čekat komentované prohlídky, setkání s chovateli a praktické ukázky z chovatelských oborů. Kromě toho se můžete vydat omrknout i novou voliéru pro plameňáky a ptáky Baleár.

Mezinárodní den Archeologie (15. října)

Západočeské muzeum se během Dne Archeologie bude věnovat vzdělávacím programům pro děti. Na co se můžete těšit? V ateliéru si vyzkoušíte dozdobit figuríny podle pravěké módy nebo si sami zkusíte pravěkou halenu, plášť či sukni. Ve zbrojnici si zahrajete na archeologa a pomůžete s odkrýváním kostrového hrobu. V expozici historie se seznámíte s replikami středověkých artefaktů – zbraněmi, součástmi zbroje středověkého rytíře, mincemi, obuví a v expozici archeologie s replikami keramických nádob, zbraní a nástrojů, ale i šperků a ozdob.

Lovci znaků: interaktivní výstava v DEPO2015 (od 19. října)

Od října můžete v Plzni zajít na interaktivní světelnou výstavu Lovci znaků, která propojuje digitální umění a technologie s hrou a zábavou pro celou rodinu. V kulturním prostoru DEPO2015 si užijete spoustu zábavy a přijdete zejména na to, že písmo je nejen kus naší historie, ale také velké dobrodružství. A jaké úkoly na vás během výstavy budou čekat? Budete se muset domluvit s robotem Blablátorem, porazit světelnou šibenici, napsat text v klínovém písmu nebo vyčistit interaktivní videomappingové město od reklam. Nejtěžším úkolem bude cestou získat všechny znaky a rozšifrovat tajnou zprávu.

Podzimní jarmark na zámku Kozel (22. – 23. října)

Letos si třetí říjnový víkend můžete zpříjemnit návštěvou podzimního jarmarku na zámku Kozel. Čekat vás tu budou desítky stánků s pestrým výběrem jídla a pití a také širokým sortimentem originálních řemeslných produktů. Na své si tu přijdou i ti nejmenší, pro které budou připraveny tvořivé dílny a dobové atrakce. Jarmark se koná od 10 do 17 hodin, o příjemnou atmosféru se postará zvuk dobového flašinetu.

Plzeňské oslavy vzniku republiky (28. října)

Každoročně se v Plzni konají oslavy výročí vzniku republiky, kdy se místním i turistům otevřou zajímavá místa a turistické atrakce, a to buď zcela zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun. Celodenní program nabízí komentované prohlídky, exkurze, návštěvy zahrad, okružní jízdy historickými vozy městské dopravy, festival pouličního jídla DEPO Street Food Market i sportovní aktivity.

BUBU stezka a Halloween pod Radyní (17. a 30. října)

Zažijte večerní procházku trošku jinak a vydejte se 17. října do parku Chvojkovy lomy za kouzelnými bytostmi a veselými příšerkami, kde na vás a vaše ratolesti bude čekat jedinečný zážitek. Strašit a tvořit se bude i koncem října v podhradí Radyně. Během odpoledne si ve strašidelné dílničce vytvoříte masku a zasoutěžíte si o skvělé ceny.

Dětské knihkupectví na Zastávce

V nádražní budově Plzeň Zastávka už několik let funguje zajímavé kulturní centrum, které doplňuje a rozšiřuje nabídku kulturního vyžití. Nedávno tu vzniklo i skvělé dětské knihkupectví, zaměřené na obrázkové knihy a umění ilustrace, které jsou pečlivě vybírány a pobaví i dospěláky. Zastávka pořádá také celou řadu aktivit. Prostřednictvím rozmanitých příběhů, workshopů a výstav děti seznamují s jednotlivými náležitostmi knihy jako je příběh, tisk, ilustrace nebo papír. Aktuální program najdete na webu.

Stopovačka městem

Doma vás to už nebaví? Vydejte se svými dětmi na městskou stopovačku Kudypa dál, kterou si pro vás připravilo Turistické informační centrum města Plzně.  V kvízu vás čeká dvacet úkolů, ve kterém se děti seznámí s mnoha významnými a zajímavými místy v historickém centru města. Hrací karty si lze zdarma vyzvednout v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 každý den od 9 do 18 hodin. Hrací karty si můžete také stáhnout zde.

Divadlo J. K. Tyla

Do Velkého i Nového divadla J. K. Tyla se s dětmi můžete vydat na klasická představení upravená na míru přímo dětem. V aktuální nabídce repertoáru divadla pro děti naleznete třeba oblíbenou krácenou verzi opery Rusalka Antonína Dvořáka nebo baletní představení Princezna se zlatou hvězdou.
• Úplný program divadla a prodej vstupenek naleznete na webových stránkách divadla.

Divadlo Alfa

Divadlo Alfa se specializuje na loutková představení a v naprosté většině má ve svém repertoáru inscenace pro děti různých věkových skupin – od pohádek pro děti předškolního věku, přes příběhy pro menší školáky až po loutková představení určená puberťákům. Aktuálně si můžete vybrat z bohaté nabídky představení, ve které se vyjímají například Tři mušketýři či Jak si Míša hledal kamaráda.
• Úplný program divadla a prodej vstupenek naleznete na webových stránkách Divadla Alfa.

Měšťanská beseda

Měšťanská beseda v Plzni nabízí každý měsíc pestrý program pro děti. Divadelní představení jsou tu vhodná spíše pro mladší děti. V říjnu se můžete zajít podívat třeba na příběh O pirátech a malé velrybě, O pejskovi a kočičce nebo na známou pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele.
• Úplný program divadla a prodej vstupenek naleznete na webových stránkách Měšťanské besedy

Další tipy, jak se v Plzni zabavit s dětmi

Procvičte s dětmi mozky při luštění plzeňských tajenek

Tipy na venkovní aktivity v Plzni