Program akcí

ČERVEN 2023

Akce na oslavu Dne dětí (27. května – 4. června)

Mezinárodní den dětí připadá každoročně na 1. června. Udělejte svým ratolestem radost a vezměte je na nějakou parádní akci, kterých se v Plzni koná hned několik. Zde najdete souhrnný přehled, kde a kdy můžete až do 4. června s dětmi oslavit jejich den D.

Pohádkové čtvrtky na Náplavce (každý čtvrtek)

Na Náplavku k řece Radbuze se se svými dětmi vydejte každý červnový čtvrtek od 16 hodin. Bude tu pro ně přichystané pohádkové představení v rámci letního festivalu Náplavka na Radbuze. Děti se mohou těšit na pohádku O třech neposlušných kůzlátkách, O pirátech a malé velrybě, O rybáři a rybce anebo na klaunku Pepinu. Více informací najdete zde.

Westernová herna (každou středu)

Spousta her a aktivit v prostředí Divokého západu, jako střelba z luku, hod tomahawkem, rýžování zlata, chytání mustangů, bizoní střelnice anebo hod lasem, vás čeká ve West Parku v Plzni. Dále budete mít možnost prohlédnout si indiánské týpí, kovbojský domek, tábor lovců kožešin, dobovou prádelnu či truhlárnu. Otevřeno je každou středu do konce června od 14:00 do 18:00.

Trnkova zahrada 2 v DEPO2015 (denně do konce prosince)

Oživlý příběh nejúspěšnější dětské knihy Jiřího Trnky Zahrada navštivte od soboty 6. května v DEPO2015. Expozice Trnkova Zahrada 2 představuje původní pohádkový příběh v podobě multimediální instalace. Ilustrace Jiřího Trnky převádí do barevné kouzelné zahrady a návštěvníka zapojí do celého děje. Děti se vtělí do postav malých kluků z knihy a zažijí na vlastní kůži jejich dobrodružství. Setkají se s kamenným trpaslíkem, zlomyslným kocourem, dobráckými slony, přemoudřelou velrybou i zpívající psí smečkou. Otevřeno je od pondělí do pátku od 14 do 18 hodin a o víkendech, svátcích a prázdninách od 10 do 18 hodin.

Báje a pověsti plzeňské – komentovaná prohlídka (3. června)

Především děti se i v letošní letní sezoně mohou těšit na oblíbený prohlídkový okruh Báje a pověsti plzeňské. Místními pověstmi a dalšími tajemnými příběhy vás v sobotu 3. června od 15:30 provede víla Plzeňka. Dozvíte se nejen to, jak se do městského znaku dostal velbloud, ale třeba i proč katedrálu postavili čerti, a ne zedníci nebo kde se po Plzni potuluje bezhlavý rytíř. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit osobně v Turistickém informačním centru či online na Plzeňské vstupence.

Den s hasiči v Liticích (3. června)

Komentované prohlídky hasičské techniky a vybavení, ale i praktické ukázky slaňování, hašení a požárního útoku si děti užijí na Dni s hasiči u jezu v Plzni-Liticích v sobotu 3. června od 14 do 18 hodin. Pro děti bude připraven i doprovodný program v podobě sportovních stanovišť a výstavy požární techniky a nebude chybět ani hudba a dobré jídlo.

Olympiáda na Jiráskově náměstí (8. června)

Sportovně zábavné odpoledne pro všechny věkové kategorie si užijte ve čtvrtek 8. června od 14 do 19 hodin na Jiráskovo náměstí v Plzni. Kromě záludné sportovní dráhy, kde budou děti překonávat různé překážky, se mohou těšit i na tvořivé dílny, malování na obličej a dozví se i spoustu zajímavostí od instruktorů kurzů přežití Survival. Vstupné je zdarma.

Na divadlo do zámeckého parku (9., 10. a 17. června)

V zámeckém parku rodiny Lobkowitzů v Plzni-Křimicích bude červen ve znamení divadelních představení. S dětmi se vydejte na představení 9. června od 17 hodin. Divadlo Šapitó pro ně zahraje pohádku O odvážné Molly. Pohádku Polívka se vaří děti zhlédnou 10. června od 17 hodin a 17. června od 17 hodin uvidí pohádku Kocour v botách. Kompletní program Divadla na zámku najdete zde.

Mezinárodní folklorní festival CIOFF (7. – 11. června)

Pestrobarevné kroje, lidovou muziku a tanec do Plzně přiváží každoročně české i zahraniční folklorní soubory na Mezinárodní folklorní festival CIOFF. Přijďte si poslechnout tradiční nástroje a lidové písně z celého světa. Pro děti bude připraven speciální program v neděli 11. června od 10 hodin na scéně „U Branky“ v centru města. Užijí si zde veselé hry, tvořivé dílny i doprovodný program. Pořad pro děti „Nebudem pořád tak maličký“ zde začíná v 11 hodin. Kompletní program festivalu najdete zde.

Historický víkend (9. – 11. června)

O Historickém víkendu Plzeň opět ožije programem na několika scénách, a to v duchu historickém. Kromě hlavní a vedlejší scény na náměstí Republiky bude připravena dětská scéna v Mlýnské strouze. Tradiční součástí Historického víkendu bude sobotní Vejšlap plzeňských strašidel, který započne v 19:30 jejich rejem na náměstí. Ve 20:45 se pak vydejte se strašidly v průvodu na vejšlap centrem města.

Pokémon Fest (10. června)

Všechny fanoušky Pokémonů čeká v sobotu 10. června burza a výměna karet, soutěže, hry, Pokémon kvíz a tombola, výuka karetní hry Pokémon TCG a mnoho dalšího. V DEPO2015 se bude konat od 10 do 18 hodin Pokémon FestFestival karetních her a sběratelství. Chybět nebudou ani hokejové a jiné sportovní karty, MTG karty, Yu-Gi-Oh!, Flesh and Blood, Funko postavičky, figurky DC a Marvel a další. Připraven bude dětský koutek a prodej zboží.

Včelí dny na Sofronce (10 a 11. června)

V Arboretu Sofronka se budou konat včelí dny, které nabídnou pestrý program pro děti i pro dospělé. Děti se mohou těšit na včelí naučnou stezku aneb Po stopách včelky Medulinky. Kromě toho se dozví zajímavé informace o včelaření nebo si prohlédnou ukázku včelařských pomůcek a dobových úlů. Arboretum bude v rámci Víkendu otevřených zahrad oba dny otevřeno od 9 do 18 hodin.

Víkend otevřených zahrad (10. a 11. června)

Během Víkendu otevřených zahrad se otevře zahrada u klášteru Dominikánů na Jiráskově náměstí. Bohatý program se bude konat v sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. Děti se mohou těšit na pohádku Karkulka červená, kterou zahraje Divadlo Alfa anebo na vaření s dětmi s Tomášem Poppem. Po celý víkend bude přichystána kreativní dílna, bylinná čajovna i výstava léčivých rostlin. Přírodní školní zahrada Plzeň – Lazaretní se otevře v sobotu od 9 do 14 hodin a těšit se můžete na stezku pro děti „Putování za sluníčkem“, doprovodný program pak slibuje opékání buřtů, pečení placek v peci, malování na obličej a další.

Stará Plzeň a kupci (13. června)

U příležitosti 10. výročí otevření naučné stezky Stará Plzeň a kupci si s celou rodinou užijte zábavnou sobotu 17. června od 13 do 16 hodin. Na třinácti zastávkách Oživlé stezky zažijete středověkou kuchyni, rytířské ležení, středověký jarmark, vyrobíte si luk, poslechnete si dobovou hudbu a čekají na vás i další zážitky. Začátek je ve Starém Plzenci na Masarykově náměstí u stanoviště č. 1 naučné stezky (u kašny). Vstup je dobrovolný.

Zábava pro nejmenší (15. června)

S úplně novým představením, které se jmenuje Velká oslava, přijedou do KD Šeříkovka Štístko a Poupěnka ve čtvrtek 15. června. Děti se mohou těšit nejen na známé hity, ale i na úplně nové písničky a seznámí se i s novým pianistou panem Doremi. Představení začíná v 17 hodin a vstupenky zakoupíte online zde.

Výstava modelového kolejiště (od 15. do 22. června)

Druhý ročník výstavy modelového kolejiště ve velikosti H0 navštivte od čtvrtka 15. června po celý týden v Křimické ulici 73 (mapa), v Plzni-Skvrňany. Kromě desítek vlakových souprav a železničních modelů uvidíte i ukázku drážních uniforem různých profesí na železnici. Děti si vyzkouší, jaké to je být strojvedoucím na malém kolejišti a nebude chybět ani zahradní železnice ve velikosti G.

Fesťáček Festival (17. června)

Na dětský Fesťáček se můžete vydat v sobotu 17. června na Atletický stadion města Plzně. Bude to parádní celodenní akce pro děti, na které nebudou chybět nejoblíbenější interpreti jako FÍHA Tralala, Kája a Bambuláček, Karol a Kvído anebo Michal Nesvadba z Kouzelné školky. Děti se tu vyřádí na trampolínách, kolotočích a skákat se tu bude na 15 skákacích hradech. Dále vás čekají soutěže, kouzelnické show, malovaní na obličej, zábavné vaření pro nejmenší a mnoho dalšího. Vstupenky jsou v prodeji na Ticketlive.

V červnu do Zoo Plzeň (17. a 24. června)

Do Zoologické a botanické zahrady města Plzně se můžete vydat každý den a bude vás to pokaždé bavit, ale v sobotu 17. června to bude možná ještě o kousek zábavnější na akci Budiž léto pochváleno, kde vás čeká bohatý zábavný a soutěžní program pro všechny generace návštěvníků, a vydejte se do zoo se starým malým spotřebičem, budete mít dětskou vstupenku zdarma. V sobotu 24. června se pak v zoo můžete těšit na soutěž Květinová dívka.

Škodaland Race Junior 2023 (25. června)

V multifunkčním areálu Škodaland si s dětmi vyzkoušejte největší překážkový běh pro děti u nás. Děti ve věku od 4 do 13 let zde startují v několika kategoriích a běží po vyznačené trase v nerovnoměrném terénu s překážkami. Jde o náročný závod, který prověří jejich fyzickou zdatnost, ale také psychickou odolnost při překonávání překážek. Registrovat děti na závod můžete zde.

S dětmi do knihovny

Knihovna města Plzně pořádá pravidelné čtení pro nejmenší děti již od 3 let. Pohádky předčítá paní knihovnice v jednotlivých obvodních knihovnách. Aktuální termíny a místa konání najdete na webových stránkách Knihovny Plzeň.

Do divadla

Plzeňské Divadlo Alfa se specializuje na loutková představení a v naprosté většině má ve svém repertoáru inscenace pro děti různých věkových skupin – od pohádek pro děti předškolního věku, přes příběhy pro menší školáky až po loutková představení určená puberťákům. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky představení. Aktuální program najdete zde.

Na tvůrčí dílny

Tvůrčí dílny v Plzni se konají pravidelně každý měsíc. Každou první neděli v měsíci navštivte tvůrčí dílnu pro děti v Galerii města Plzně. Pravidelné dílny můžete navštívit i v Muzeu loutek, informace o aktuálních termínech najdete zde. A s dětmi se tvoří i v Západočeské galerii v Plzni, Jak na portrét se zde dozví ve středu 28. června a za tajemstvím symbolů, barev a dojmů se vydají na tvůrčí dílně Tajemné ismy ve středu 14. června od 16 hodin.
 

Další tipy, jak se v Plzni a okolí zabavit s dětmi

Vydejte se s dětmi na zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka

Za tajemnými zříceninami v okolí Plzně

Vypravte se s dětmi v Plzni na stopovačku