Vydejte se s dětmi na zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka

Plzeň je jednou z kolébek tradice českého loutkářství, které je zapsáno na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. A mezi slavné plzeňské rodáky řadíme také Spejbla a Hurvínka. Nově se můžete vydat na zážitkovou stezku kolem Boleveckých rybníků, na které vás tito dva hrdinové doprovodí.

Co vás na stezce čeká?

Celý okruh měří pět a půl kilometru a začíná i končí u Šídlovského rybníka (odkaz na mapu). Cestou se podíváte například na Kolomaznou pec, pískovcovou skalku Pupek, Sofronku nebo Třemošenský rybník. Hlavní myšlenkou stezky je poznávání, zábava a pohyb na čerstvém vzduchu. Na každém zastavení, kterých je celkem 10, najdete úkol – cvičení pro děti i dospělé. Přes QR kód si jako motivaci můžete pustit dialog Spejbla a Hurvínka, který vás podpoří a určitě i pobaví. Na stanovištích si zároveň přečtete informace o zajímavých místech v okolí a na většině z nich vás přivítají i dřevěné sochy Hurvínka a Spejbla, se kterými se za odměnu můžete vyfotit. Stezka je po celé trase značena turistickou značkou a na zastávkách na informačních tabulích vždy najdete, kolik toho už máte za sebou a co vás ještě čeká do cíle, takže se určitě cestou neztratíte.

O loutkářské tradici

Když si plzeňský loutkoherec Josef Skupa nechal v roce 1919 od loutkáře Karla Noska vyrobit loutku ušatého panáka, karikaturu přechytralých měšťáků, možná by ho ani nenapadlo, kam to jednou Spejbl dotáhne. O sedm let později vyrobil Noskův synovec Gustav jako překvapení pro Skupu trochu zmenšenou a vylepšenou kopii Spejbla, pro kterou se Skupa nadchl, brzy dostala jméno Hurvínek a začal kolotoč mnoha velmi úspěšných představení.
Kromě Josefa Skupy najdeme v Plzni i další loutkářské stopy, vždyť z Plzně pocházel i světově uznávaný ilustrátor a loutkář Jiří Trnka. Dnes můžete na loutkové divadlo zajít do Divadla Alfa a nebo se podívat do Muzea loutek na náměstí Republiky.

Tipy na procházky

Výlet za Radoušem na hrad Radyně

Sdílet

facebooktwittergoogle+

Vytisknout