Co je nového v Zoo Plzeň?


FOTO: Zoo Plzeň

Letošním úplně prvním mláďátkem, které přibylo do zvířecí rodiny v plzeňské zoologické zahradě, se stal tamarín bělohubý. Ačkoliv je obvyklé, že u těchto drápkatých opiček se rodí dvojčata, v tomto případě se narodil jedináček. Možná i proto otec této opičky vzal rodičovství převážně na sebe a stará se o něj hlavně on. Co se jarních přírůstků týče, tohle období bylo velmi vydařené. V průběhu jara přišla na svět mláďata klokanů rudokrkých, ovcí ouesanských, přeštických prasat nebo nyal nížinných, jihoafrických antilop. V pavilonu hrošíků se tradičně vyhnízdili pelikáni bílí a do venkovní expozice desetihlavé hejno na jaře doprovodilo jedno mládě.

Na konci března do rodinky přibylo mládě kočkodana, které má již dva sourozence. Úplná novinka se udála u ibisů skalních. Zoo Plzeň chová již od roku 2018 devět jedinců. Na jaře letošního roku zahnízdily první čtyři páry. Další malý přírůstek, holčičku, plzeňská zoo přivítala 3. března. Jedná se o malou velbloudici Naylu, která byla pokřtěná 18. června.
Lemurům rodu Eulemur se také poštěstilo. Samci Heikovi a samičce Stefaně se narodil sameček. A oslavy pokračovaly, na svět přišla vzácná mláďata levharta čínského, samička Tika a samec Amadu. Cestu do plzeňské zoo si našla také promyka bažinná, šelma z čeledi promykovitých, která se zabydlela v africkém pavilonu. Tahle vzácná promyka je největší žijící mangustou u nás, žádná jiná zoo ji nechová.

Nejen jaro, ale i léto přineslo další kamarády do plzeňské zoo. Narodila se dvojčata levhartů čínskýchrysů červených, pět skunků, lemur kata, opice gueréza angolská nebo zubr evropský a úspěšně se rozmnožily i kapybary, kterým se v červenci narodila dvojčata. Do zoo zavítala také samice ovíječe maskovaného a vůbec poprvé roztomilý dikdik Kirkův nebo rajka, pták z čeledi rajkovití. Rajka pochází ze severovýchodní části ostrova Nová Guinea a je považována za jednoho z nejkrásnějších ptáků na světě.

Zatím posledním přírůstkem do plzeňské zoo-rodiny se stal samec šimpanze učenlivého jménem Siri. V současnosti se zabydluje ve veřejně nepřístupné části expozice, seznamuje se s prostředím, ošetřovateli i s místními samicemi. Jde o čtvrtého samce v historii plzeňské zoo po Tondovi, Fredym a Baskovi a už brzy bude možné přijít ho omrknout.

Sdílet

facebooktwittergoogle+

Vytisknout