Za tajemnými zříceninami v okolí Plzně

V tomto článku přinášíme tipy na zříceniny hradů, které najdete v okolí Plzně. Jsou ideálním cílem na odpolední rodinný výlet. Některé jsou velmi zajímavé, některé méně, ale pokud toužíte strávit s dětmi nějaký čas venku na čerstvém vzduchu, za návštěvu stojí všechny.

Zřícenina hradu Radyně

Mezi Plzní a Starým Plzencem se na vrchu Radyně rozprostírá stejnojmenná zřícenina hradu, ze které budete mít překrásný výhled do okolí. Při prohlídce hradu nahlédnete do zbytků hradního paláce i do hladomorny. V hradní věži na vás čeká expozice věnovaná historii Radyně, kterou pod názvem Karlskrone založil Karel IV. Seznámíte se tu se škodolibým Radoušem s oslíma ušima i dalšími tajemnými bytostmi, které opuštěný hrad obývají v noci. V podhradí se v průběhu sezóny konají zajímavé akce, jako například Keltský den či hradní slavnosti. Místní centrum pro turisty je otevřené celoročně.

Zřícenina hradu Gutštejn

Romantická zřícenina gotického hradu Gutštejn se nachází asi 40 km od Plzně nedaleko Konstantinových Lázní a patří mezi nejhezčí zříceniny u nás. Oficiálně přístupná je pouze na vlastní nebezpečí, ale z vlastní zkušenosti můžeme říct, že se tam můžete vydat i s dětmi. Jen je potřeba dávat větší pozor, hrozí tu nebezpečí pádu. K hradu se pohodlně dostanete z nedalekého, asi 500 m vzdáleného, parkoviště.

Zřícenina hradu Buben

Tato zřícenina se nachází asi 20 km od Plzně u Hracholuské přehrady. Ke gotické zřícenině se dostanete po cca 1.2 km pěší chůze nenáročným terénem podél Úlického potoka z parkoviště u obce Plešnice. Rozsáhlá a zachovalá zřícenina je velice oblíbená. K vidění je zde rozlehlé nádvoří, lemované po obou stranách vysokou zdí, a na severozápadní straně najdete trosky hradního paláce.

Zřícenina hradu Lopata

Tato zřícenina se nachází asi 30 km od Plzně a prakticky z ní moc nezbylo, ale určitě vás tu potěší krásná okolní příroda. Kousek od této zříceniny objevíte vyhlídku Mariina skála s pěkným altánem na vrchu a asi 6 km daleko od zříceniny se nachází státní zámek Kozel s překrásným zámeckým parkem, který láká k procházce i v zimním období.

Zřícenina hradu Salon

Tato zřícenina se nachází asi 30 km od Plzně v obci Březina u Rokycan a je ideálním výletem pro rodiny s malými dětmi, jelikož se přímo pod zříceninou nachází pěkné dětské hřiště a i koupaliště. Kousek odtud najdete i empírový zámek Březina, který tedy za návštěvu nestojí, ale okolní zahrady s krásným kostelíkem a obory se zvířaty ano.

Zřícenina hradu Libštejn

Další gotická zřícenina, ze které se dochovala krásná věž, je vzdálená asi 30 km od Plzně. Nachází se v přírodním parku Horní Berounka. Ke zřícenině vede červená turistická značka z Liblína. Nedaleko najdete také krásnou vyhlídku Havlova skála, odkud je nádherný výhled na meandr řeky Berounky.

Zřícenina hradu Roupov

Tuto zříceninu najdete asi 30 km od Plzně v Roupově. Je velmi dobře přístupná a jistě vás potěší, že ji můžete celkem důkladně celou prozkoumat. Objevíte zde velmi zachovalou hradní kuchyni s osmibokým komínem, který se stal místní dominantou. Pokud popojedete ještě 15 km, dojedete k českému "Stonehenge" u Kolovče. A mezi Roupovem a Stonehenge navštivte expozici Starého Czerninckého zámku, který se nachází v Chudenicích.

Zřícenina hradu Dolní Bělá

Z této zříceniny nezbylo téměř nic, jen skromné zbytky, ale i přesto se tímto směrem můžete vydat na odpolední výlet. Z Plzně sem dorazíte asi za 20 minut. Nedaleko této zříceniny naleznete Megalitický kamenný kruh a Hornobělské kamenné spirály, které jsou zajímavým a velmi netradičním turistickým místem. A pěknou procházku si uděláte kolem nedalekého Černého rybníka, kde objevíte i studánku s pitnou vodou s legračním názvem „pramen Prdlavka“. V létě se můžete v rybníku i vykoupat a mají zde v sezoně i výborné občerstvení.

Zřícenina hradu Radeč

Asi 35 km od Plzně najdete pozůstatky hradu Radeč. Je pravdou, že moc z něho nezbylo, ale co vás zde určitě uchvátí, je nádherný, až dechberoucí výhled, který se vám z tohoto místa naskytne. Výšlap ke zřícenině není v tomto případě vhodný pro kola a kočárky.

Letohrádek Kamýk

Poslední místo, které stojí za návštěvu je zřícenina asi 25 km od Plzně. Letohrádek Kamýk, ze kterého zůstaly jen dvě obvodové zdi, je velmi fotogenický a leží v pěkném, volně přístupném, upraveném parku. Pod zříceninou objevíte také malý židovský hřbitov, který dodá výletu až tajemnou atmosféru.

 

Paví, Rusalčino, Vodníkovo a Růžové jezírko na zámku Kozel

Za farmářskými zážitky do Farmaparku U Toma

Sdílet

facebooktwittergoogle+

Vytisknout