Tip na rodinný cyklovýlet do Starého Plzence

Hezké počasí přímo volá po výletech na kole v okolí Plzně. Vyzkoušejte naší osvědčenou trasu vhodnou i pro děti, která vás z centra města Plzně zavede podél řeky Úslavy na jižní Plzeňsko.

Náročnost: mírná, většinou přírodou, doporučujeme rodinám s dětmi  

Vzdálenost: 26 km

Zde najdete přehlednou mapu s vyznačenou cyklotrasou
 

Vyjedete z centra města kolem pivovaru Plzeňský Prazdroj a Hornbachu k řece Úslavě na cyklotrasu č. 31. Můžete jet po pravé straně (po směru toku vody levém břehu) asfaltkou nebo zajímavou dvojalejí tvořenou starými stromy. Za ní, v Lobezském parčíku, si děti mohou vyzkoušet například archimédův šroub nebo sjet dlouhou dvojskluzavku.

V Lobzích si můžete udělat další zastávku v Muzeu Lobzy, kde uvidíte stará auta. Ovšem nemají otevřeno každý den. Minete plzeňskou střelnici, kde trénovala naše olympionička Kateřina Emmons a čtvrť Božkov se známou likérkou Stock. Volnočasovým přírodním areálem Božkovský ostrov, kde mohou děti nabrat síly zadováděním si na herních prvcích, a následně loukami podél Úslavy, dojedete do Koterova, vesnické památkové rezervace se selskými dvory.

Stále pokračujte nivou řeky Úslavy a loukami po cyklotrase č. 31 do Starého Plzence. Zde můžete zanechat kola v cyklostojanu na Malostranském náměstí a vyšlápnout si 150 metrů k nejstarší stavbě jihozápadních Čech, rotundě sv. Petra a Pavla s nádherným výhledem do okolí na Plzeň a hrad Radyně.


Pokud máte žízeň, můžete ji zahnat v  první restauraci na náměstí ve Starém Plzenci. V tomto městečku, původně staré Plzni, je největší výrobce šumivých vín v České republice Bohemia Sekt, jejichž výrobu lze po objednání vidět.

Z Plzence, přes úpatí Radyně se stejnojmenným hradem, se budete vracet zpátky směr Plzeň. Pokud byste se chtěli zpotit, můžete Radyni vyšlápnout. Pro trochu trénovaného cyklistu to není nic těžkého. A nahoře bude za odměnu chutný oběd ve stylové lesní restauraci Pod Radyní a úchvatná kruhová vyhlídka na okolní krajinu z hradní věže.

I když na Radyni nevyjedete, nebojte se, že si výletní oběd nevychutnáte. Po průjezdu lesem a dojezdu do vesnické památkové rezervace Černice jsou možnosti hned tři, včetně pivních lázní a minipivovaru Purkmistr, tradiční české restaurace U Matasů nebo italské pizzerie Gargano. Stojany na kola i herní koutek pro děti jsou k dispozici. Vilovou čtvrtí Bručná se dostanete po žluté značce k řece Úhlavě a podél ní, cyklotrasou číslo 31 do centra. Před sportovním areálem Škoda Sport Park můžete projít vegetací a podívat se na soutok Úhlavy a Radbuzy nebo rovnou pokračovat dál, nebo si dát další drink hned v několika hospůdkách cestou. Cestou do města se můžete vrátit po levém i pravém břehu Radbuzy. Uvidíte místo, kde kdysi bývala ZOO a městská plovárna. Pokud vás zajímají průmyslové památky, zastavte se na pravém břehu v bývalé Papírně nebo naproti v areálu DEPO2015. Obě tato alternativní kulturní zařízení mají zajímavé kavárny v industriálním stylu.

Téměř na konci výletu doporučujeme projít se po Mikulášském hřbitově s kostelíkem, kde jsou pochováni např. Emil Škoda nebo Josef Kajetán Tyl. Je přímo vpravo nad cyklostezkou. A poslední tečkou za vaším výletem může být odpočinek na lavičce nebo na trávě u malého kostelíčku U Ježíška.

 

Tipy na cyklovýlety

Sdílet

facebooktwittergoogle+

Vytisknout