Program akcí

všechny prosincové víkendy

Prohlídky adventní Plzně

Vychutnejte si s dětmi kouzelnou atmosféru adventně vyzdobené Plzně a nechte se provést historií Vánoc a vánočních zvyků a tradic. O adventních pátcích a sobotách se budete moci vydat na komentované prohlídky adventní Plzně zakončené svačinkou a povídáním o vánočních zvycích ve Schované kavárně. V neděli vás čeká pouze komentovaná adventní procházka. Prohlídky jsou vhodné pro děti od 6 let.

1. – 6. 12.

Prodejní výstava panenek – náměstí Republiky 24

Na výstavu panenek se můžete přijít podívat do domu na náměstí Republiky 24 (vedle Muzea loutek), každý den od 9 do 18 hodin. Nově zrekonstruovaný prostor budou zdobit umělecké panenky. Součástí výstavy bude i tobola o krásné vánoční panenky. Vstupné na akci je dobrovolné.

7. 12.

Vánoční dílny v Pivovarském muzeu

Naplánujte si s dětmi návštěvu Pivovarského muzea v Plzni spojenou s vánočním vyráběním. Druhý adventní víkend od 10 do 15 hodin je zde pro děti připravena vánoční kreativní dílna. Vyrobíte si lucerničku na betlémské světlo nebo sněhuláka z papírové ruličky s látkovou čepičkou. Pro radost sobě nebo svým blízkým můžete vytvořit také tradiční motané svíčky z včelího vosku a vánoční lodičky z vlašských skořápek v dárkovém pytlíčku, které na Vánoce potěší každého. Vstupné na akci je 50 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

9. - 15. 12.

Historické podzemí za svitu baterek

Nenechte si ujít speciální prohlídku Plzeňského historického podzemí pouze za svitu baterek. Tato prohlídka vás zavede i do nově rozšířené části podzemí. Během prohlídky budete mít možnost vidět labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován od 14. století. Poznáte život pod městem a díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete i do historie města a každodenního života středověkých obyvatel města Plzně. Autentičtější část celé podzemní chodby byla zpřístupněna v únoru 2019. Na prohlídku doporučujeme teplejší oblečení a pohodlnou obuv.

10. – 12. 12.

Adventní dílny v Národopisném muzeu

Tvůrčí adventní dílny zaměřené na vánoční zvyky a tradice nabízí každoročně Národopisné muzeum každý den od se od 9 do 17 hodin můžete vyrobit vánoční ozdoby, přáníčka, jmenovky. Na místě bude možné zakoupit i vánoční dekorace a drobné dárky.

až do 23. 12.

Vánoční trhy na náměstí Republiky

Vánoční atmosféru, vůni svařeného vína, staročeského trdla a perníčků i každodenní hudební program nabízí tradičně vánoční trhy na náměstí Republiky. Nenechte si ujít ukázky z lidových tradic a. Načerpejte inspiraci na vánoční dárky nebo je na trzích rovnou nakupte. Děti jistě potěší oslík s ovečkami v živém betlémě nebo program plný vánočních koled.

5. 12.

Rok na vsi - zážitkový program pro děti v Národopisném muzeu

Národopisné muzeum Plzeňska na náměstí Republiky zve do nové expozice „Rok na vsi, aneb od Martina do Martina“ obohacenou praktickými ukázkami jednotlivých typů domácích řemesel, která jsou typická pro venkovské oblasti širšího Plzeňska. Seznámíte se tu s tradicemi a pod dohledem lektorů si tu vyzkoušíte třeba zpracování ovčí vlny, předení na kolovratech a vřetánkách, tkaní na tkalcovském stav nebo draní peří. Zážitkový program můžete navštívit ve čtvrtek 4. prosince od 10 do 16 hodin. Vstupné je 40 Kč, rodinné pak 60 Kč (2 dospělí + 1-2 děti).

až do 31. 12.

Interaktivní výstava Já, hrdina

Interaktivní výstavu Já, hrdina, můžete navštívit až do 31. prosince. Středobodem výstavy je velké dopravní hřiště s maketami vozidel jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Pod vedením lektorů si budou moci v týmu kamarádů či ostatních návštěvníků vyzkoušet řešení jednotlivých nebezpečných situací. Interaktivní hra Tísňomat jim pak bude simulovat další možné nehody a nebezpečné situace. Na místě budou k vidění také uniformy a několik exponátů z míst požárů zapůjčených hasiči.
Otevřeno je každý všední den od 13 do 18 hodin, o víkendu od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 90 korun, pro děti a seniory 60 korun. Za rodinné vstupné zaplatíte 200 korun.

do 19. 1. 2020

Výstava Křehká krása motýlů

V Národopisném muzeu můžete téměř do konce ledna obdivovat výstavu Křehká krása motýlů, která představuje to nejzajímavější z motýlích sbírek Západočeského muzea v Plzni a věnuje se také ekologii a problematice ochrany motýlů. Prohlédnout si tu můžete třeba  motýlí křídla pod mikroskopem nebo sbírky významných plzeňských sběratelů.

až do 31. 1. 2020

Vánoční výstava panenek – Muzeum strašidel

Do Muzea strašidel na náměstí Republiky v Plzni se můžete přijít podívat s dětmi každý den od 10 do 18 hodin nejen na strašidla, ale také na výstavu panenek, která bude k vidění až do 31. ledna.

Dětská představení v Divadle J. K. Tyla

1x6 POHÁDEK (SO 7. 12. od 17h)

Přijďte se s dětmi podívat na premiéru pohádky, která vychází ze známé pohádkové knížky básníka Františka Hrubína Dvakrát sedm pohádek a je plná hravých a dobře zapamatovatelných veršů. Představení slibuje zapojení dětí, které budou společně s herci pohádkové příběhy doplňovat.

Prodáváme nevěstu (NE 8. 12. od 13h)

Prodaná nevěsta, která provázela náš národ v dobách šťastných i zlých, dodnes patří k nejhranějším českým operám vůbec a je milována všemi generacemi diváků. Opera DJKT připravila pro nejmenší speciální krácenou inscenaci. Pomocí pěkné scény a kostýmů vytváří dojem vesnice, v níž se odehrává děj opery o Jeníkovi, který jen zdánlivě prodá svou nevěstu.

Žvanivý Slimejš (SO 14. 12. od 14 a 17h)  

Opera pro malé i velké děti. Jednoaktová opera čerpající námět z moudrosti východoasijských pohádek. Mezi starým manželským párem, mořským Slimejšem a Opicí se rozvíjí prostý pohádkový příběh, který vedle veselých výstupů užvaněného Slimejše vypráví také o věčné touze po mládí, síle a kráse.

Kytice (SO 21. 12. od 17h)  

Pokud byste rádi představili vaši dětem Kytici trochu jinak, přijďte s nimi na premiérové představení na Malou scénu v sobotu 7. 9. Skvělým baletním představením v provedení choreografa Richarda Šefčíka vás provede postava Karla Jaromíra Erbena v podání Jaroslava Matějky. Za doprovodu hudby Antonína Dvořáka budete mít možnost zhlédnout 4 balady - Svatební košile, Vodník, Polednice a Zlatý kolovrat a zjistíte, že česká literární klasika nemusí mít jen podobu povinné školní četby.

Povídání o pejskovi a kočičce (NE 29. 12. od 13h)

Jak pejsek s kočičkou pekli dort, Jak pejsek s kočičkou myli podlahu nebo Jak si pejsek roztrhl kaťata. Přijďte se s dětmi potěšit příběhy Josefa Čapka, které se staly nesmrtelnými a znají je prakticky všechny generace – od našich prarodičů až po ty nejmenší.

 Představení v Divadle Alfa

Cirkus zlodějů (SO 7. 12. od 15h, 6+)

Cirkus zlodějů je představení určené pro školáky 1. stupně ZŠ, ale i pro rodiny s dětmi, při kterém se skvěle pobavíte. Napínavá podívaná s hudebním doprovodem vtáhne do dění v cirkusovém šapito malé i velké diváky. Esakmotér a kouzelník Armin Kudla kuje zločinný plán, který mu však překazí malý sirotek Vilda Estráda se svou kamarádkou Hankou, což jsou hlavní dětské postavy příběhu. Pro děti je určitě zajímavý mumraj na jevišti, kde se pohybuje mnoho herců, kteří vodí loutky – manekýny, marionety, dřevěné varietní loutky, ale i loutky na niti. Přijďte se s dětmi podívat na představení plné triků, vtipů, dobra i zla.

Perníková chaloupka (SO 14. 12., od 14 a 15:30, 5+)

Jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších dětských pohádek můžete se svými dětmi zhlédnout v divadle Alfa. Při loutkové pohádce si mohou děti zopakovat i několik lidových písniček.

Pozor, Zorro! (SO 21. 12., od 15h, 6+)

Dobrodružná loutková komedie s minimem slov, ale zato spoustou akce a živé muziky. Tvůrci inscenace – liberecký dramaturg a dramatik Vít Peřina a režisér Divadla Alfa Tomáš Dvořák - se volně inspirovali knihou Johnstona Mc Culleyho The Mark of Zorro a jejími filmovými zpracováními, především stejnojmenným filmem z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli.

Pohádky v Měšťanské besedě
(od 14:30 a 16:00, vhodné pro děti od 3 let)

Dva sněhuláci (NE 1. 12. od 14:30 a 16h)

Veselé vánoční představení o tom, jak si dva sněhuláci připravují Štědrý den. Pohádka pro malé i velké diváky.

Čiperkové (SO 7. 12. od 11 a 14h)

Čiperkové, nejpopulárnější dětská kapela v ČR. Zpívají písničky, které baví děti, rodiče, dědy i babičky. Přijďte si s nimi zazpívat, zatancovat a zablbnout. Společně poznáte upovídanou berušku Alušku, co protančila všechny svoje střevíčky. Bláznivou opičku Olu, která vyvádí samé lumpárny. Škodolibé vosy, co schválně opičku provokují, ale nikdy nezkazí žádnou legraci. Usměvavé Sluníčko, které každému rádo poradí a vyčaruje úsměv na tváři. A věčně zasněnou kytičku Jasmínku. Pořadem provází puntíkatá moderátorka.

O pejskovi a kočičce (NE 8. 12. od 14:30 a 16h)

Děti i dospělé pobaví známé příběhy o pečení dortu, mytí podlahy, žížale, kterou se nedají zašít kalhoty, a panence, co tence plakala.

Hravá sobota: Mikulášský maškarní bál (SO 14. 12. od 14:30)

Čertíci, andílci, vezměte si masky a vyrazte na Hravou sobotu! Podíváme se, jak to chodí v nebi i v pekle, naučíme se novou písničku, zatančíme, zasoutěžíme…no, zkrátka vás čeká spousta zábavy. A nezapomeňte, masky s sebou!

Vánoční hvězdička (NE 15. 12. od 14:30 a 16h)

I zvířátkům v lese se mohou splnit ta nejtajnější přání. A nejen o Vánocích. Stačí si umět přát. A to nás všechny naučí kouzelná Hvězdička.

Betlém (NE 22. 12. od 14:30 a 16h)

Vánoční představení inspirované lidovou vánoční hrou z Podkrkonoší plné známých i méně známých koled. Před zraky dětí se postaví lidový betlém, který je postupně zaplňován plošnými loutkami. Každá postava přichází na scénu s vlastním hudebním motivem a zaujímá své místo. Nade vším se vznáší anděl, který je nejen zvěstovatelem radostné události, ale i průvodcem celé hry.

Kino Beseda

Ledové království 2 (SO 7. 12. od 14:30 a 16:15)

Loutkové divadlo v Boudě – M - klub Skvrňany

Ošklivá princezna (SO 7. a 14. 12 od 16h, 7+)

Podle čeho si princezny vybírají své prince? A princové své princezny? V čem spočívá opravdová krása? Něco se o tom možná dozvíte v pohádce Jany Kašové Ošklivá princezna, kterou Vám zahrajeme s novými loutkami Michala Havlíka.

Dětská představení v D klubu na Doubravce

Mikulášská nadílka – „Sněhohrátky“ (NE 1. 12. od 14h a 16:30)

Veselá zimní show pro děti a jejich rodiče. Přijďte s dětmi strávit příjemné odpoledne plné písniček, tance, soutěží a mikulášské nadílky. Předprodej vstupenek od 18. do 29. 11. vždy od 15 do 18h nebo na místě. 

Vánoční zdobení (SO 14. 12. od 14 do 17h)

Zdobení perníčků a výroba vánočních dekorací? Děti i dospělí budou vyrábět vánoční dekorace a zdobit perníčky. Vstupné na akci je pro dospělé 50,- Kč a děti 30,- Kč  (děti do 3 let zdarma).

Minisilvestr (SO 28. 12. od 16 do 18h)