Program akcí

5. - 7. dubna

Pimprlení

Pro všechny přátele divadla, literatury, poezie i uměleckého přednesu je připravena přehlídka amatérského divadla Pimprlení. Regionální festival loutkového divadla bude pro kraje Plzeňský a Karlovarský s výběrem na národní přehlídku Loutkářská Chrudim. Pimprlení se uskuteční v loutkovém divadle V Boudě.

6. dubna

Křimický běh

První dubnovou sobotu můžete v Křimicích přivítat pozvolný příchod jara.Křimického běhu podél řeky Mže se mohou zúčastnit dospělí i děti.  Na trase 8 km mohou soutěžit dospělí ve třech věkových kategoriích – 16 - 39, 40 - 59, 60 - 99 let. Děti mohou soutěžit ve dvou kategoriích,  6 - 9 a 10 – 15 let, a poběží dvoukilometrovou trasu. Pro nejmenší děti od jednoho do 5 let je připraven běh napříč fotbalovým hřištěm.

7. dubna

Tvořivá neděle v Galerii města Plzně

Galerie města Plzně pořádá každou první neděli v měsíci od 13 do 18 hodin tvůrčí dílny pro rodiny s dětmi. Témata tvůrčí dílny vždy navazují na aktuální výstavu. Vstup je zdarma.

11. – 16. dubna

Festival Finále

Od čtvrtka 11. dubna do úterý 16. dubna se v Měšťanské besedě uskuteční Filmový festival Finále Plzeň. Pro dětského diváka budou o víkendu 13. a 14. dubna k vidění 2 snímky - Čertí brko a Pat a Mat. V prostorách Měšťanské besedy bude od 10 do 18 hod otevřen dětský koutek. O festivalovém víkendu bude kolem koutku chodit maskot České televize - Večerníček a maskot Vodárny Plzeň. Maskot Vodárny bude pořádat malou soutěž na téma šetření s vodou a pro děti bude nachystaná malá odměna.

11. – 22. dubna

Velikonoční trhy

Od čtvrtka 11. dubna až do pondělí 22. dubna si můžete na náměstí Republiky vychutnat pravou velikonoční atmosféru na Velikonočních trzích. Můžete ochutnat trdelník, velikonoční nádivku, medovinu nebo nějaký kousek z širokého výběru sýrů a klobás. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí. Velikonoční trhy doplní tradiční řemesla a lidové tradice. V odpoledních hodinách bude na náměstí doprovodný program.

13. dubna

Jarní pochod na Radyni

V sobotu 13. dubna pořádá Klub Českých Turistů Fakultní nemocnice v Plzni ve spolupráci s městem Starý Plzenec jarní pochod na Radyni. Start bude od Hasičské zbrojnice v Černicích (trolejbus 13) od 7:30 do 11 hodin. Cíl bude na stejném místě v 16 hodin. Každý si volí cestu na Radyni sám na trasách 6, 12, 18 a 30 kilometrů.

13. dubna

Velikonoční dílny v Pivovarském muzeu

Přijďte s dětmi v sobotu 13. dubna od 10 do 15 hodin do Pivovarského muzea v Plzni, kde si budete moci vyrobit tradiční pomlázku z čerstvého vrbového proutí s pentlemi tradičních barev. Vytvoříte si i slepičky na tyčce v jarních barvách, ozdoby na zelené větvičky ve váze či velikonoční přání.

13. dubna

Krajský půlmaraton

Letošní krajský půlmaraton se uskuteční 13. dubna v areálu Škodaland od 10 hodin. I tentokrát jsou připraveny tradiční tratě půlmaratonská, desítka i pětka. Závod bude obohacen také rodinným závodem pro malé běžce.

14. dubna

Nedělní brunch pro rodiny s dětmi

Přemýšlíte o víkendovém výletu do Plzně s dětmi a chcete si vychutnat i pohodový nedělní oběd? Nebo se Vám jen nechce vařit a rádi byste si dali něco dobrého? Pak pro Vás máme skvělý gastrotip v podobě vybraných kulinářských specialit - brunch v restauraci hotelu Marriott. Brunch tentokrát s velikonoční tematikou se uskuteční v neděli 14. 4. od 12 do 15 hodin. Pro děti je připraven animační program v hotelovém salonku s dětským koutkem. Na akci je lepší si udělat rezervaci na tel. 373 370 142 nebo na e-mailu jakub.kramar@courtyard.com

16. dubna

Díky dětem - Velikonoce dětem

V úterý 16. dubna od 14 do 18 hodin proběhne v rámci Velikonočních trhů na náměstí Republiky v Plzni opravdu nabité odpoledne věnované především dětem. Těšit se můžete na zábavné odpoledne pro celou rodinu a přátele. Plzeňská krajská rada dětí a mládeže z. s. pro děti připravila výrobu loutek či malování velkého velikonočního obrazu, zatančíte si s Culinkou, představí se Vám  středisko volného času Radovánek a další. Celým odpolednem bude provázet skvělý moderátor Petr Batěk. Vstup na akci je zdarma, nicméně budete moci přispět do zapečetěné kasičky na projekt pomoci dětí dětem v Plzni.

16. dubna

Velikonoce v Západočeské galerii

Od 16 do 18 hodin připravila Západočeská galerie v Plzni tvůrčí dílnu pro rodiny s dětmi s tematickými stanovišti. Tvůrčí dílna bude probíhat v Masných krámech a je koncipována jako doprovodný program k výstavě Jdi na venkov! Výtvarné umění a lidová kultura v českých zemích 1800–1960, která potrvá do 12. května.  Rezervace a informace na e-mailu rezabkova@zpc-galerie.cz nebo tel. čísle 377 908 536.

20. dubna

Velikonoční jarmark

Přijďte se v sobotu 20. dubna od 11 hodin do 16 hodin pobavit a naladit na příchod jara na tradiční lidovou veselici s hudebním doprovodem a řemesly. Velikonoční jarmark se letos poprvé uskuteční na nádvoří pivovaru v Plzni.

20. – 28. dubna

Doubravecká pouť

V sobotu 20. 4. odstartuje v Plzni na Doubravcetradiční známá pouť, která je ve městě a okolí největší ze všech. Na louku ke svatému Jiří můžete vyrazit až do neděle 28. dubna, kdy proběhne i poutní mše svatá v kostele sv. Jiří od 8:45. Na pouti si užijete zábavné atrakce, oblíbené centrifugy, ruské kolo, houpačky, kolotoče, ale i maringotky, ve kterých si můžete vystřelit růži nebo hračku.

22. dubna

Velikonoční jarmark na zámku Kozel

Zpříjemněte si Velikonoční pondělí návštěvou tradičního velikonočního jarmarku na státním zámku Kozel, který je nejnavštěvovanějším zámkem v Plzeňském kraji. Čeká Vás široký sortiment originálních řemeslných produktů, kupa neodolatelných dobrot a skvělá atmosféra. Těšit se můžete také na velikonoční vajíčka, bižuterii, polodrahokamy, keramiku, dřevěné výrobky do kuchyně, květinové dekorace, dárková mýdla či na kvalitní potraviny od drobných producentů. Chybět nebudou oblíbené pochutiny jako trdelníky, pražené mandle, bramborové placky či grilované klobásy. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro něž budou připraveny tvořivé dílničky.

25. dubna

Stavění máje v Národopisném muzeu

Stavění „Máje“ v Národopisném muzeu Plzeňska v letošním roce proběhne ve čtvrtek 25. dubna od 15 do 20 hodin a volně navazuje na vynášení Morany. Tradice stavění „májí“ je oslavou jara a nově probuzeného života přírody po končící zimě. V průběhu odpoledního programu mohou návštěvníci shlédnout vystoupení dětských folklorních souborů Boleváček a Mladinka. Nebude chybět ani netradiční občerstvení a posezení u táborového ohně se členy plzeňského Junáka. Vstup na akci je zdarma.

27. dubna

Americký ranč West Park

Přemýšlíte, kam poslední dubnový víkend vyrazíte s dětmi, máme pro vás skvělý tip na výpravu do americké historie divokého západu. V sobotu 27. dubna se od 11 do 18 hodin otevřou brány West Parku v Plzni (Radčická 109, 301 00 Plzeň), který zahájí svou letošní sezonu. Na „americkém ranči“, bude pro děti připraven bohatý celodenní program plný zábavy, her a soutěží, včetně velké rodinné soutěže o ceny. V případě nepřízně počasí je k dispozici i krytý prostor.

27. – 28. dubna

Den ve vzduchu v Plasích

Největší letecká show na západě Čech Den ve vzduchu tentokrát proběhne o víkendu 27. a 28. dubna na letišti aeroklubu Plasy. Přijeďte se na akci podívat i Vy se svými dětmi a prožijte den plný jedinečné atmosféry, pohody a nezapomenutelných zážitků! Věřte, že nejen fanoušci letectví se mají na co těšit.

28. dubna

Tary Parkour workshop

V neděli 28. dubna se na 33. základní škole v Plzni ve Skvrňanech uskuteční jednodenní akce pro všechny zájemce a příznivce parkouru. Od 10 do 15 hodin budete mít možnost seznámit se se základy parkouru, triky i Taryho videi. Parkour učí zkušení trenéři pod Taryho vedením.

do 30. dubna

Volné bruslení

Až do konce dubna si můžete zabruslit a využít jeden ze dvou plzeňských zimních stadionů. Ledová plocha vedle Home Monitoring Areny v Doudlevcích je pro veřejnost otevřena vždy ve středu od 17:30 do 19 hodin a o víkendech (termín vždy upřesňují organizátoři na webových stránkách). Kooperativa aréna na Košutce nabízí dvě ledové plochy, přičemž na jedné si můžete zabruslit i s hokejkami.

do 5. května

Výstava Život je sladký "Cukráři jedou, perníky vezou"

Pro všechny, kteří mají rádi sladké a rádi mlsají, připravilo Národopisné muzeum Plzeňska výstavu "Cukráři jedou, perníky vezou". Výstava představuje historickou cestu cukrářství, perníkářství i zmrzlinářství. Uvidíte privátních šlechtické kuchyně a měšťanské domácnosti, ale budete mít i představu o tehdejších cukrářských dílnách. Vystavené cukrářské výrobky a artefakty se přímo vztahující k cukrárnám a cukrářským závodům v Plzni. V muzeu je otevřeno každý den kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. 

do 19. května

Výstava Za barokem

Do 19. května můžete v kreativní zóně DEPO2015 navštívit novou interaktivní výstavu Za barokem. Zážitková výstava pro celou rodinu vás zábavnou formou provede obdobím baroka v západních Čechách a Bavorsku. Díky moderním technologiím se stanete přímou součástí výstavy a odnesete si tak spoustu nevšedních zážitků.

Dětská představení v Divadle J. K. Tyla

Povídání o pejskovi a kočičce (SO 27. 4. od 17h, NE 28. 4. od 13h)

Jak pejsek s kočičkou pekli dort, Jak pejsek s kočičkou myli podlahu nebo Jak si pejsek roztrhl kaťata. Přijďte se s dětmi potěšit příběhy Josefa Čapka, které se staly nesmrtelnými a znají je prakticky všechny generace – od našich prarodičů až po ty nejmenší.

Co takhle svatba, princi? (SO 6. 4. od 14h a 17h)

Jak to dopadne s princem, kterého rodiče přinutí k sňatku? Vezme si za ženu Babetu, Brigitu nebo Bělu? Muzikálové představení oblíbené pohádky na Malé scéně.

Pohádky v Měšťanské besedě (od 14:30 a 16h, vhodné pro děti od 3 let)

Hravá sobota: Dobrodružná aneb pojďte s námi do přírody (SO 6. 4. od 14:30)

Jestlipak jste připraveni na výlety do přírody? Umíte číst v mapách? Najdete správný směr? Jestli ne, tak vás to rádi naučíme. A jestli ano, tak si to s námi přijďte vyzkoušet! Výletům zdar!

O Koblížkovi (NE 7. 4. od 14:30 a 16h)

Další známá pohádka o jednom malém Koblížkovi, který chtěl utéct babičce a dědečkovi. Co ho na cestě z okénka do světa čeká a jaká zvířátka cestou potká, to se dozvíte v pohádce plné veselých písniček.

Velikonoční zajíci (NE 28. 4. od 14:30 a 16h)

Veselá jarní pohádka o dvou zajících, malovaných vajíčkách a pořádné pomlázce.

Dětská představení v Divadle Alfa

Honza. Honza? Honza! (SO 6. 4. od 15h, 4+)

Co by byly české pohádky bez Honzy! Hloupého, chytrého, silného, málem králem, tu je kára, ten to ryje. Herci a příležitostnému režisérovi Divadla Alfa Petrovi Borovskému pohádky o Jeníčcích, Jancích a Honzovi 100x jinak nedaly spát. A vznikl scénář, který čerpá z variant tří známých pohádek o Honzovi, to je pohádka Honza. Honza? Honza! Inscenace nabídne kromě známých pohádek také různé typy loutek. 

Perníková chaloupka (SO 13. 4. od 15h,  4+)

Jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších dětských pohádek můžete se svými dětmi zhlédnout v divadle Alfa. Při loutkové pohádce si mohou děti zopakovat i několik lidových písniček.

CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska (SO 20. 4. od 15h,  7+)

CHA CHA CHA je název inscenace, která je inspirována němou filmovou groteskou. Němá groteska totiž dokáže vyvolávat velké salvy smíchu! Pro inscenaci tvůrci zvolili maňásky, tedy loutku, která – má-li zaujmout -  musí být stejně „akční“ jako komici za časů němého filmu. Představení provází pro tento druh produkce rovněž typický pianista (a zároveň lepič plakátů)… A samozřejmě chceme divákům všeho věku nabídnout kvalitní, lety prověřenou zábavu a tu a tam snad i trochu dojmout.      

Otesánek (SO 27. 4. od 15h, 5+)

Kdo by neznal pohádku o Otesánkovi? Tátu sněd, mámu sněd a koho ještě sní? Přijďte se podívat na vydařené divadelní představení, které autor umístil do současnosti, a navíc jako bonus pro „našince“ příběh důsledně zasadil do plzeňského regionu, včetně města Plzně, Otesánek si – po „rendlíku“ a „ucháči“ a tátovi s mámou (z Ejpovic) „pošmákne“ ještě na hostinském z Kyšic, poté slupne celé Divadlo ALFA – i s herci a diváky (tedy i vy, se svým způsobem, stanete – samozřejmě jen pasivně – součástí příběhu) – a zálusk dostane dokonce i na mistry z „Viktorky“! Kromě herců režisér pracuje i s maňásky a marionetami.

Rodinné centrum Na Schodech

O chudém Jírovi (NE 14. 4. od 16h do 17h)

Pohádka o bídě, štěstí a bohatství, které se nemusí skrývat jen v truhlici plné zlata. Vyprávění pohádkového příběhu je prostoupeno lidovými písničkami a oživeno velkými loutkami, hrou na housle, flétnu a hrábě. Po představení program pokračuje dílnou, kde si s námi děti mohou společně zazpívat a samy vyzkoušet rytmický doprovod na hrábě a vařečky.