Vydejte se v Plzeňském kraji po stopách filmových pohádek

Oblíbená česká pohádka Tři oříšky pro Popelku se natáčela na hradě Švihov v Plzeňském kraji, který můžete s dětmi navštívit.

Jestli máte rádi české pohádky, určitě byste se rádi prošli komnatami filmových princezen a místy, v nichž se pohádky „rodily“. Vydejte se na rodinný výlet do míst v Plzeňském kraji, kde se natáčely známé pohádky a dětské filmy.

Hrady a zámky

Téměř v každé pohádce vystupuje královská rodina, která nebydlí nikde jinde než na honosném hradě nebo zámku. Zřícenina hradu Gutštejn nedaleko Konstantinových lázní posloužila filmařům při natáčení pohádek O uloupené divožence a Z pekla štěstí 2. Hrad a zámek v Horšovském Týně jste mohli poznat v příběhu Nesmrtelná teta. Na hradě Kašperk zase bydlel hrabě v pohádce Anděl Páně. Hrad Rabí zahlédnete v pohádkách Jabloňová panna, Kouzelné galoše, O zapomnětlivém černokněžníkovi nebo Radúz a Mahulena.

  • Tip na výlet: Hrad a zámek Horšovský Týn kromě návštěvy šesti prohlídkových okruhů nabízí do poloviny září také výstavu kostýmů z pohádek Zdeňka Trošky. Do Horšovského Týna se z Plzně pohodlně dostanete autem (cca 45 km: Plzeň, Borská pole – Stod – Staňkov – Horšovský Týn) i autobusem (směr Horšovský Týn, Domažlice).

Města a vesnice

Pohádkové postavy se ale neprocházely jen komnatami hradů a zámků, a tak je mohli zahlédnout například obyvatelé Annína, kde vznikaly snímky Anděl Páně a Tři životy. Malé Růžence ve Třech bratrech předpověděla zlá sudička dlouhý spánek v klášteře Kladruby. U Žíchovického jezírka blízko Čímic se natáčela pohádka Tři životy. Příběh s názvem Svatojánský věneček vznikal v Rabštejně nad Střelou. V krásné šumavské přírodě nedaleko Srní se s dědečkem – hajným pohyboval Tomáš Holý ve filmech Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Pod trnkovým keřem.

  • Tip na výlet: Hájovnu, v níž trávil malý Tomáš Holý filmové prázdniny, najdete dodnes v kopci nad Srním. Filmaři se zde dopustili jednoho „kouzla“, chlapec vyšel z hájovny v Srní a rázem se ocitl na Kvildě.

Pohádková klasika

Asi nejoblíbenější česká pohádka Tři oříšky pro Popelku se natáčela na hradě Švihov a v jeho okolí. Po stopách Popelky se můžete během letních prázdninových měsíců vydat v rámci klasických prohlídek, ale i speciálních prohlídek pro děti od 4 do 10 let, které si z návštěvy odnesou omalovánky. Nejen malí návštěvníci jistě ocení dětský koutek, pohádkovou stezku, půjčovnu kol, možnost střelby z luku, vyjížďky v kočárech a půjčovnu kostýmů – to vše je na hradě a v jeho okolí k dispozici.

  • Zajímavost: Kromě Švihova se natáčelo i na Onom světě u Železné Rudy, v Javorné a Jesení, ale střevíček Popelka ztratila na německém zámku Moritzburg.

 

Hrad Švihov v Plzeňském kraji.

Sdílet

facebooktwittergoogle+

Vytisknout